W trosce o najlepszą formę Twojego konia

Od pewnego czasu zmiana przeznaczenia koni w naszym kraju zaczyna być coraz wyraźniejsza. Poczynając od przydomowego konika wykorzystywanego do prac w gospodarstwie, poprzez rekreacyjne posiadanie konia, aż po szkółki jeździeckie zrzeszające młodych zawodników, na dużych klubach sportowych skończywszy. Wraz z tymi zmianami, wzrasta świadomość użytkowników i posiadaczy koni, dążących do hodowania coraz szlachetniejszych ras z pewnymi uwarunkowaniami, w zależności od uprawianej dyscypliny. Cała ta ewolucja postrzegania niesie za sobą pewne konsekwencje dla samego konia, polegające na stawianiu mu coraz trudniejszych zadań. Oczekujemy od konia, że jego kondycja i sprawność będą na wysokim poziomie przez cały rok. Ale jak tego dokonać…?

 

26951760_1893106647611404_6696407924671903803_o
Od koni sportowych wymaga się znacznego zaangażowania i fizycznego i psychicznego. Fot: Julia Markiewicz

Sprawny koń – najważniejszy cel

Sprawność konia zaczyna się od prawidło przygotowanego planu treningowego, właściwie wyważonego w czasie z uwzględnieniem kondycji, wieku czy predyspozycji zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest uwzględnienie relaksu wierzchowca w taki sposób, by treningi nie były obciążeniem, a raczej nauką przez zdobywanie doświadczeń. Właściwy plan gwarantuje, że w sezonie sportowym zostaną prawidłowo nadbudowane mięśnie u konia. W tym okresie zwiększone jest zapotrzebowanie na energię, a mięśnie są mocno eksploatowane. Aby koń mógł kontynuować pracę z przyjemnością, należy unikać bolesności mięśni po ciężkich treningach i zawodach. Jako użytkownicy, mamy świadomość, że intensywny plan treningowy niesie za sobą częściowy spadek sprawności konia. Warto wówczas rekompensować straty elektrolityczne, witaminowe czy pierwiastkowe poprzez stosowanie wszelkiego rodzaju suplementów diety, wcierek i preparatów obniżających napięcie mięśniowe. Oczywiście preparaty te przynoszą w pewnym stopniu zamierzony rezultat, jednak warto zoptymalizować działania poprzez różnego rodzaju terapie, by maksymalnie podnieść skuteczność podawanych suplementów.

obrazdoart
W ciele konia znajduje się ponad 200 000 km mikro-naczyń.

 

13662083_1653335174921887_685870199224497317_o.jpg
Współczesny koń to partner życiowy i sportowiec. Należy dołożyć wszelkich starań, aby łatwiej mu było wypełniać swoją rolę. Fot: Julia Markiewicz

Krew to siła

Przeciętny koń waży około 500 kg i ma 35 l krwi, która pompowana przez serce płynie z tętnicy przez naczynia włosowate do żył. Kluczem sprawności każdego sportowca, a przecież koń to nasz zawodnik, jest dobrze działający układ naczyń włosowatych, które pełnią kluczową rolę i odpowiadają między innymi za:

 • transport tlenu  do mięśni
 • odprowadzenie z mięśni i tkanek  skutków przemiany materii,
 • transport białych krwinek
 • transport leków i suplementów diety
 • transport składników odżywczych

Niestety naczynia włosowate żyją własnym życiem. Oznacza to, że posiadają właściwości do samo pompowania krwi, a proces ten nie jest powiązany z rytmem serca, ponieważ ich średnica jest tak mała, że serce nie jest w stanie wpompować krwi do nich. Więc jak działają? Poprzez skurcz naczyniowy (ruchomość naczyniowa) powyższe produkty są przekazywane pomiędzy tętnicą a żyłą. W zależności od wieku konia częstotliwość skurczów wynosi:

 • u konia do 10 lat skurcze są na poziomie 30/min
 • u konia około 15 letniego to 15/min
 • u konia do 20 lat to poniżej 5-8/min

Konsekwencją obniżenia sprawności naczyń włosowatych jest starość, a w rezultacie naturalna śmierć.

Jednak jest sposób na utrzymanie skurczów naczyniowych na poziomie 30/min niezależnie od wieku konia, czy intensywności treningów. Efekt ten uzyskuje się przez zastosowanie Fizykalnej Terapii Naczyniowej firmy Bemer.

333 444

Pobudzone mikronaczynia terapią Bemer podnoszą temperaturę z 14,6 oC do 18,4 oC w ciągu 15 min terapii.

Równowaga w organizmie

Fizyczna Terapia Naczyniowa stymuluje do poprawy mikrokrążenia, czyli przepływu krwi w najmniejszych naczyniach krwionośnych, wpływa pod wieloma względami pozytywnie na wydolność organizmu naszego konia, jego odporność, jak na ogólne samopoczucie psychofizyczne. Na podstawie wieloletnich doświadczeń firma BEMER stale rozwija Fizyczną Terapię Naczyniową – po części w oparciu o przełomowe odkrycia dotyczące biorytmu miejscowych i nadrzędnych procesów regulacyjnych.

Już po jednym cyklu rehabilitacyjnym odnotowane zostały następujące zmiany:

 • trzykrotnie przyspieszony transport tlenu do mięśni
 • poprawa mikrokrążenia w mięśniach (kamera termowizyjna)
 • dwukrotnie lepsza przyswajalność suplementów diety przez organizm
 • obniżenie napięcia mięśniowego związanego z boleścią po treningową
 • poprawa psychicznego nastawienia konia do pracy
 • wyeliminowanie mikro urazów związanych z przeciążeniem stawów
55
Derka oraz aplikator miejscowy posiadają programator sterujący czasem i natężeniem zabiegu.

Zdrowy koń to szczęśliwy koń!

Linia produktów weterynaryjnych firmy BEMER pomoże Ci jak najlepiej opiekować się Twoim koniem, aby chronić jego zdrowie i poprawiać osiągnięcia. Wszystkie urządzenia działają w oparciu o sygnał BEMER, który jest testowany i używany przez zawodników w całej Europie, w szczególności w dyscyplinie WKKW. Zastosowanie sygnału BEMER przed treningiem, zawodami lub transportem uspokoi konia i doda mu otuchy. Fizykalna Terapia Naczyniowa stosowana jest również z powodzeniem w klinikach weterynarii w przypadku wszelkich zabiegów chirurgicznych, skracając rekonwalescencję nawet trzykrotnie.

1911124_1509436585978414_8137048459227440729_o.jpg
Wszystkie urządzenia działają w oparciu o sygnał BEMER, który jest testowany i używany przez zawodników w całej Europie, w szczególności w dyscyplinie WKKW. Fot: Julia Markiewicz

Parę słów na koniec

Proszę pamiętać, iż w 9 na 10 przypadków, po wystąpieniu objawów chorobowych u koni konieczne jest wezwanie weterynarza. Dzięki zastosowaniu technologii Bemer ryzyko wystąpienia objawów obniża się trzykrotnie.

 

Więcej informacji o firmie BEMER znajdziesz tutaj:

Facebook: KLIK 

Istnieje również możliwość omówienia tematyki szerzej w Państwa stajni wraz z wykonaniem zabiegów na Państwa koniach.

Tekst: Marcin Olszowski

Zdjęcia z archiwum autora i dzięki uprzejmości Julii Markiewicz KLIK

28640796_1021447378009477_542915944_o.png

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s